Klikni ovde za pomoć kod unosa

3a PRIPREMA OBRAČUNA

Ako nisi, prvo pročitaj Uvod u obračun isplata  gde su opisani način kretanja, glavni levi tabovi i tasteri koje ćeš koristiti.
Podaci o primaocima koje ovde možeš promeniti se tiču primaoca ali samo na nivou ovog konkretnog obračuna. Ovi podaci su inicijalno došli iz matičnih podataka isplatioca i matičnih podataka primaoca i njihova promena ovde utiče samo na trenutni obračun.
Podaci koji se ovde nalaze podeljeni su u tri grupe: 1 - Spisak primaoca, 2 - Osnovni podaci odabranog primaoca i 3 - Dodatni podaci odabranog primaoca:

Tasterom "Izmena podataka" ulaziš u režim izmene gde možeš za svakog primaoca promeniti karnet, uneti dodatke, obustave, primanja van radnog odnosa, lični koeficijent, učinak, koeficijent stimulacije, kao i željeni iznos koji možeš uneti u bruto ili neto iznosu.
1 - SPISAK PRIMAOCA je deo u kojem se nalaze sva lica, odnosno primaoci koji zadovoljavaju uslove koje si postavio prilikom kreiranja novog obračuna (zaposlena lica, nezaposlena lica, itd.).
Promena statusa kolone "Aktivan" - u režimu izmene podataka možeš označiti da li je lice aktivno ili ne, čime određuješ da li se tom licu obračunava primanje u tekućem obračunu. Promenu možeš raditi za svako lice posebno tako što odabereš lice i pritisneš razmaknicu na tastaturi. Promenu svim licima odjednom možeš raditi komandom Ctrl+R, a ako imaš i lica koja su aktivna i lica koja nisu, a hoćeš da sva budu aktivna, komandom Ctrl+A možeš automatski svim licima postaviti status "aktivna".
"Broj sati", "Željeni iznos", "Dodaci", "Obustave" i "Iznos VRO" su informacije koje, pre prelaska na obračunavanje, služe radi brze kontrole unetih parametara.
2 - OSNOVI PODACI ODABRANOG PRIMAOCA je deo gde za odabranog primaoca možeš uneti željeni iznos (bruto ili neto) ili promeniti koeficijente "Lični", "Učinak" i "Stimulacija" (koeficijenti RM i RJ se definišu u matičnim podacima isplatioca), a odavde posebnim tasterima možeš otvoriti dodatne podatke za pregled ili unos: karneta, dodataka, obustava i prihoda van radnog odnosa. Ovde ćeš videti i fotografiju primaoca, ako si je uneo u matičnim podacima lica, kao i redni broj olakšice (OL) i redni broj vrste primaoca (VP), koji se nalaze ispod fotografije.

3 - DODATNI PODACI ODABRANOG PRIMAOCA - ulaskom u korak 3a, dodatne podatke možeš pregledati pomoću tastera čiji nazivi tada imaju prefiks "Pregled...", dok u režimu izmene podataka nazivi tastera menjaju prefiks na "Unos..." i tada možeš raditi unos po principu promene podataka u tabelama, koji je opisan u uvodu obračuna isplata.
UNOS KARNETA - u karnetu primaoca možeš unositi vrste vremena (redovan rad, noćni rad, godišnji odmor, bolovanje preko 30 dana, porodiljsko, itd.), kao i bruto željeni iznos po vrsti vremena, što direktno utiče na obračun i podatke za PPP-PD obrazac.
Napomena: za vrste vremena: 018 - bolovanje preko 30 dana, 019 - nega bolesnog deteta do 3 godine i 020 - porodiljsko, potrebno je u karnetu uneti željeni (bruto) iznos koji ćeš sam izračunati po uputstvu o načinu izračunavanja, shodno Zakonu o zdravstvenom osiguranju.
- Za prenos svih sati iz bilo koje vrste vremena u neku drugu, odaberi vrstu u koju hoćeš da prebaciš sate i tasterom T ih prenesi.
- Ukoliko pored unosa sati za redovan rad treba da uneseš i sate u drugu vrstu vremena, npr. prekovremeni rad, to možeš uraditi tako što ćeš nakon unosa sati u drugu vrstu vremena potvrdu uraditi sa Shift+Enter.
- Za kopiranje kompletne vrste vremena u neku drugu, na primer, sate iz vrste vremena "Redovan rad - osobe sa invaliditetom" kopiraš u vrstu "Naknada zarade invalida na teret PIO fonda" to ćeš uraditi kombinacijom tastera Shift+T.
- Ako si označio odreženu vrstu vremena, npr. "Godišnji odmor", u kolonu "Željeni iznos po vrsti vremena" možeš komandom C uneti BrutoZ (neto + porezi i doprinosi na teret zaposlenog) prosek, koji je za svaku vrstu vremena u šifarniku isplata definisan da se računa kao prosek za određeni broj prethodnih meseci. Ako se odabrana vrsta vremena ne računa na osnovu proseka, komandom C ćeš uneti dvanaestomesečni prosek.
- Duplom komandom T možeš obrisati sve sate iz odabrane vrste vremena u karnetu, a ako si to slučajno uradio, komandom W možeš uneti pun fond sati (komandom Shift+W možeš uneti 4 umesto 8 sati po danu).
- Sati sa decimalama - opcija koja omogućava unos satnice u decimalnom iznosu. Ukoliko je u matičnim podacima lica za neko lice unet procenat angažovanja, na primer 60%, ova opcija će u karnetu tog lica automatski biti uključena i satnica će biti 4,8 po danu.

 

UNOS DODATAKA - topli obrok, regres, naknada troškova za prevoz, bonus, akontacija, itd. Po odabiru dodatka i unosu iznosa, može se označiti da je taj iznos neto ili ostaviti bruto. "Broj puta" omogućava da se odabrani dodatak obračuna nekoliko puta u istom obračunu. Ovo je posebno bitno kod dodataka kod kojih se za svaki pojedinačno primenjuje neoporezivi iznos, što je slučaj sa dnevnicama.
Poseban slučaj - 036 - Obračun Novogodišnjeg poklona deci do 15 godina starosti - kada obračunavaš naknadu za poklone deci u zasebnom obračunu, za iznos naknade do neoporezivog iznosa, kod kreiranja novog obračuna potrebno je isključiti opcije „obračun zarade iz radnog odnosa“ i „obračun drugih primanja“. Ako isplaćuješ iznos koji je veći od neoporezivog, preporučujemo da obračun radiš u okviru konačnog obračuna zarada za mesec. Iznos naknade, u dodacima, treba uvek biti iskazan u neto iznosu.

 
Poseban slučaj - 028 - Premija za dobrovoljno zdravstveno osiguranje i penzijski doprinos u dorovoljni penzijski fond (na teret zaposlenog oslobođeno poreza do neoporezivog iznosa po čl.21a st.2 Zakona o porezu na dohodak građana)
Poseban slučaj - 130 - Dobrovoljno penzijsko i zdravstveno (na teret poslodavca-oslobođeno i poreza i doprinosa do neoporezivog iznosa po čl.21a st.2 Zakona o porezu na dohodak građana)
Pri unosu dodatka za dobrovoljni fond treba voditi računa da se iznos unosi u istom iznosu koji se i obustavlja od zarade te je iz tog razloga neophodno da bude popunjeno polje “je neto”. Ukupan iznos koji može biti predmet oslobođenja od pl.poreza i doprinosa zbirno ne može biti veći od propisanog mesečnog iznosa oslobođenja.
Napomena: Ako neko ima kombinaciju dobrovoljnih doprinosa i na teret zaposlenog (028) i na teret poslodavca (130) obavezno treba da unese kao dodatak prvo 130 a zatim 028.
Nakon unosa bilo kog od ova dva dobrovoljna PIO/ZDR dodatka neophodno je uneti i obustavu u istom iznosu stim što je obavezno čekirati polje “Dobro.pio” desno od polja “Na neto”. Obustavu sa ovakvim obeležjem treba uneti kako bi Lidder imao informaciju da je ta obustava povezana sa dodatkom za dobrovoljni fond.
UNOS OBUSTAVA - ovde se nalaze sve zajedničke obustave koje su definisane u matičnim podacima isplatioca, kao i obustave na nivou primaoca koje su definisane u matičnim podacima lica. Ako zajedničke obustave ne treba da se primenjuju na nekog od zaposlenih, a nisu prethodno isključene u matičnim podacima lica, onda ćeš ovde isključiti one koje treba da budu izuzete za to lice. Zajedničke obustave možeš isključiti u levom delu obustava, gde je prikazan naziv obustava, a sve parametre zajedničkih obustava možeš videti u Matičnim podacima isplatioca.

UNOS PRIHODA VAN RADNOG ODNOSA - je omogućen samo ako si prilikom kreiranja novog obračuna označio da radiš obračun drugih primanja. Nakon odabira vrste primanja, unosi se iznos koji može biti bruto ili neto, a za neke vrste primanja je potrebno uneti i stvarni trošak. Lidder može obračunavati sve vrste primanja van radnog odnosa koje su propisane šifarnikom PU, kao što su: autorska i srodna prava, prihodi od dividendi, privremeni i povremeni poslovi, prihodi od kamata, prihodi od sekundarnih sirovina i šumskih plodova, itd.

Napomene:
- Za šifru 620 iznos na koji se radi obračun može biti samo manji ili jednak najnižoj osnovici za obračun doprinosa.
- U odabiru prihoda van radnog odnosa imamo duple šifre primanja 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407 i 410. Te duplirane šifre važe samo za nerezidentna lica (06) kod kojih se po Ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja porez plaća po nižoj stopi od propisane za te vrste prihoda. Te šifre pored naziva imaju oznaku „ugovor“ (npr: (401 ugovor)) po čemu se razlikuju od redovnih šifara. Za ta primanja je pre odabira šifre u šifarniku potrebno promeniti poresku stopu koja će se koristiti.

Kada završiš sa pregledom i pripremom svih parametara obračuna, izmene koje si napravio snimi tasterom "Snimanje podataka" i možeš preći na korak 3b Obračunavanje.